Przyrodniczo,  Seria - nietypowe psie profesje

Nietypowe psie profesje cz. III psy tropiące orki

No i nadszedł ten moment. Post totalna bomba. Coś co dla mnie wkracza na taki poziom, który chciałabym kiedyś osiągnąć i jestem pod wrażeniem umiejętności i pomysłowości przewodników szkolących psy do… Poszukiwania odchodów orek pływających na powierzchni wody. Jeśli teraz wasz mózg wchodzi na wyżyny swoich możliwości obliczeniowych i nie potrafi ogarnąć tego, co przed chwilą do niego dotarło to nie martwcie się. Przeżyłam to samo.

W zasadzie psy na orki powinny być częścią pierwszego postu o psach pracujących w ochronie przyrody i nauce. Jednakże! Sama pisząc go nie miałam pojęcia o takiej formie użytkowania psów. Temat jest na tyle ciekawy, że zasługuje na osobny wpis.

Photo by Steve Halama on Unsplash
Photo by Steve Halama on Unsplash

Zapewne zastanawiacie się skąd pomysł na użycie psów do takich celów? Choć naukowcy potrafili dostrzec odchody orki pływające na powierzchni wody, wciąż zbierali zbyt mało próbek, aby ich badania były efektywne i wartościowe. Pracę utrudnia fakt, iż odchody tych zwierząt unoszą się na wodzie jedynie przez 30min, później toną. Do czego naukowcom potrzebna jest kupa? Jest ona źródłem takich informacji jak dieta, zapasożycenie, poziom hormonów stresu czy toksyn w organizmie zwierzęcia. Dzięki kupie można też potwierdzić czy orka jest w ciąży (poziom progesteronu). Inne metody badawcze, które pozwalają na zbiór takich informacji są inwazyjne i stresujące dla zwierzęcia. Wymagają złapania go, pobrania od niego tkanek, w tym krwi.

Badania nad orkami są o tyle ważne, że latach 90. XX wieku populacja orek żyjących w Morzu Salish (USA) doświadczyła niewyjaśnionego 20-procentowego spadku. A wg The IUCN Red List of Threatened Species orki mają status DD (Data Deficient). Czyli na temat ich populacji i biologii na świecie niewiele wiadomo.

Photo by jesse orrico on Unsplash
Photo by jesse orrico on Unsplash

Pierwszym na świecie psem wyszkolonym do poszukiwania odchodów orek był australijski pies pasterski imieniem Gator. To on jako pierwszy pływał na pokładzie sygnalizując obecność próbek w wodzie. W badaniach są wykorzystywane psy różnych ras, często wyciągnięte ze schroniska. Najważniejszą cechą jaką muszą wykazywać jest ogromna chęć zabawy z człowiekiem.

Psy początkowo są uczone wyszukiwania orczych kup płynąc z przewodnikiem w kanoo. Chcąc jak najszybciej dostać się do źródła zapachu, próbują wiosłować łapami w wodzie. Poszukiwania zapachów za pomocą psów na pływającej łodzi wymaga od ich przewodników niezwykłej umiejętności czytania psiego zachowania, aby wyznaczyć odpowiedni kierunek poszukiwań.

Taka forma zbioru próbek do badań zyskała ogromne zainteresowanie mediów (np. New York Times) jednocześnie zwracając uwagę na problemy dotyczące ochrony tego gatunku.

Poniżej można obejrzeć krótki filmik z pracy psów na orki 🙂

Źródła:

Meet the Dogs Sniffing Out Whale Poop for Science

Working lika a Dog

Red List IUCN

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *