Ogólne

Kilka faktów, których prawdopodobnie nie wiesz o psach. Jeszcze!

Dzisiaj bardzo luźny pościk o nieznanych faktach na temat psów. Mam nadzieję, że choć jeden a najlepiej wszystkie w jakiś sposób was zaskoczą. Gotowi?

 1. Suka może mieć szczenięta z dwoma psami na raz.
 2. Psy w 99,8% są wilkami. Ale to ogromne podobieństwo dotyczy ich genomu.
 3. W Moskwie żyją psy, które potrafią jeździć metrem sprawnie poruszając się po mieście w poszukiwaniu pożywienia.
 4. Psy maja cztery razy mniej kubków smakowych niż człowiek  (psy mają ich 1700 a człowiek 9000 kubków smakowych na języku), ale dzięki 2000 receptorom zapachu czują intensywnie zapach jedzenia.
 5. Najdłużej żyjącym psem był australijski pies pasterski o imieniu Bluey, żył on 29 lat i 5 miesięcy.
 6. Kolczatki były wykorzystywane już w starożytnej Grecji. Założone kolcami do zewnątrz miały uchronić psa od zagryzienia przez wilki.
 7. Kundelki genetycznie stanowią oddzielną rasę. To dzięki temu, że są bardzo jednolitą grupą, choć zaprzecza temu ich zróżnicowany wygląd.
 8. Zbyt długie, nieobcięte pazury prowadzić do zachwiania stabilności stawów w łapach. Taka trywialna rzecz może prowadzić do ogromnego dyskomfortu i bólu.
 9. Psy mają poczucie czasu. Otoczenie zmienia zapach w ciągu doby tak jak zmienia się pozycja wskazówek zegara. Doskonale wiedzą, o której np. wrócisz z pracy lub powinny dostać posiłek.
 10. Psy czują twoje emocje. I nie jest to jakaś magiczna umiejętność czytania w myślach. Emocje mają zapach. A jaki zmysł jest tym najważniejszym u psów? Oczywiście węch.
 11. Udomowienie psa miało miejsce niezależnie, co najmniej 2 razy w historii.
Jeśli nie znałeś któregoś z powyższych faktów – zostaw komentarz! 🙂  a może sam znasz takie którymi chciałbyś się podzielić?

9 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *