Recenzje

Recenzja cytrynianiu wapnia z Pokusy

Ostatnimi czasy moda na B.A.R.F. zyskuje coraz większą popularność. Niestety, nie każdy pies daje sobie radę z kośćmi lub jest na tyle delikatny, że nie chce zjadać nawet tych zmielonych. Doskonale znam ten problem, ponieważ Cleo zwraca kości mięsne a te zmielone z mięsem zjada bardzo niechętnie lub wcale. Dlatego, aby zbilansować jej dietę sięgnęłam po zmielone skorupki jaj. Jednak nie spotkałam się z entuzjazmem z jej strony. Wprawdzie zjadała dzienną porcję chętniej niż zwykle ale wciąż mocno grymasiła. W związku z tym bardzo chętnie zgłosiłam się do testowania cytrynianu wapnia z nadzieją, że zyska większą aprobatę niż skorupki. Początkowo stosowałam cytrynian jako dodatek do diety B.A.R.F. Po zmianie diety na suche + gotowane mięso dodawałam cytrynian do ugotowanego mięsa.

Fot. Faina Poganko
Fot. Faina Poganko

Przyjrzyjmy się nowemu produktowi Pokusy – cytrynianowi wapnia. Na stronie producenta możemy przeczytać, że “jest źródłem doskonale przyswajalnego wapnia, który stanowi podstawowy budulec kości oraz jest niezbędny w procesach przewodnictwa nerwowego i miarowej pracy serca.

Preparat przeznaczony jest do wzbogacenia diety zwierząt żywionych surowym mięsem lub domowej diety gotowanej. Można go stosować u wszystkich psów, nawet z wrażliwym układem pokarmowym oraz przebywających na diecie eliminacyjnej”.

Aby sprawdzić jak wygląda kwestia przyswajalności cytrynianu wapnia, sprawdziłam czy jest on pod tym kątem lepszy od węglanu wapnia czyli związku występującego w skorupach jaj. Węglan wapnia cechuje się niższym poziomem przyswajalności od cytrynianu wapnia.

Dawkowanie/24h

9-10 g / kg mięsa surowego lub na 1kg pokarmu surowego przed ugotowaniem.

Sposób podania: wymieszać z pokarmem.

Jak produkt Pokusy sprawdził się u Cleo?

Dzienna porcja jedzenia z dodatkiem cytrynianu była zjadana bardzo chętnie – tak jakby go nie było. Dodatkowym atutem jest to, że nie zgrzyta między zębami. Nie odnotowałam też problemów jelitowych.

Zalety:

  • prawdopodobnie nie zmienia smaku posiłku
  • nie “zgrzyta” między zębami
  • nie powoduje przebojów jelitowych
  • ma wysoką przyswajalność na poziomie 30-45%

Wady:

  • cytrynian wapnia nie “zbija” poziomu fosforu we krwi w przeciwieństwie do węglanu wapnia znajdującego się w skorupach jaj.

Ze spokojnym sumieniem mogę polecić suplement Pokusy jako dodatek do diety B.A.R.F. lub gotowanego mięsa.

Cytrynian wapnia można zakupić m.in. na stronie sklepu internetowego Pokusy.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *