Seria - dzikie psowate

Dzikie psowate cz. I – 10 ciekawostek o wilkach

Po objęciu ochroną gatunkową w 1998 roku populacja wilka w Polsce odrodziła się na nowo, co budzi ogromne kontrowersje oraz poruszenie w mediach. Większość informacji medialnych na temat tego gatunku nie jest ani potwierdzona ani zgodna z rzeczywistością. Dlatego postem o wilkach chciałam rozpocząć nową serię „dzikie psowate”. Wilki budzą ogromne emocje. Dyskusje na popularnych portalach społecznościowych  powodują u wielu osób rozgrzanie do czerwoności. Wilki nie są ani dobre ani złe. Wilki są niezbędnym elementem ekosystemu. Wilki są przede wszystkim dzikie.

Photo by Yannick Menard on Unsplash
Photo by Yannick Menard on Unsplash

1. W warunkach europejskich wilki żyją w grupach rodzinnych składających się z pary rozrodczej oraz z ich potomstwa z obecnego i poprzednich dwóch sezonów. Czasami członkiem rodziny jest rodzeństwo jednego z rodziców. Zjawisko przyłączania się niespokrewnionych osobników jest bardzo rzadkie. Rozmnażająca się para przewodzi innym członkom watahy w sposób naturalny, ponieważ to jej potomstwo. Jest ono w grupie wilków elementem tymczasowym, gdyż zazwyczaj opuszcza swoich rodziców po ukończeniu pierwszego lub drugiego roku życia. W Ameryce Północnej zaś zdarza się, że wilcza grupa może mieć dwie pary rozrodcze, takie grupy wilków są liczniejsze i polują na większe ofiary.

2. W Polsce jedna grupa rodzinna wilków liczy średnio 4-6 osobników i ma terytorium wielkości dużego miasta np Krakowa/Warszawy (200-400km2). Największa wataha na świecie tzw. Druid Peack pack z Parku Narodowego Yellowstone  w Ameryce Północnej liczyła 37 osobników (Yellowstone Wolf Project raport z 2005roku). W Europie (Bieszczady) około 16 osobników.

3. Wilk w Polsce nie jest gatunkiem zagrożonym, od objęcia go ochroną w 1998 roku zwiększył swoją liczebność i można go spotkać w każdym większym kompleksie leśnym. Wilki z Polski wędrują na zachód Europy, zasiedlając tamte, nowe tereny. Mapa z rozmieszczeniem wilka w PL.

4. Wilki znaczą swoje terytoria najczęściej na skrzyżowaniach dróg leśnych. Robią to poprzez znaczenie moczem, kałem oraz drapanie ziemi. Wszystko po to, aby innym wilkom dać jasny sygnał na który łatwo się natknąć i wyczuć z daleka „to mój teren, lepiej stąd uciekaj„.

5. Wilki są bardzo terytorialne i najczęściej nie akceptują niespokrewnionych wilków na swoim terytorium. Tyczy się to również psów, które najczęściej są traktowane jak inne, obce wilki. Ale nie trzeba się obawiać o swojego pupila będąc na spacerze w lesie. Wystarczy smycz.

Photo by Matthew Smith on Unsplash
Photo by Matthew Smith on Unsplash

6. Wilki poprzez swoją obecność zmieniają zachowanie swoich ofiar – głównie jeleni, które stają się czujne i mniej czasu poświęcają na żerowanie. Dzięki temu las może się naturalnie regenerować czyli zwiększają się szanse na wzrost i przeżywalność młodych drzewek (badania z Puszczy Białowieskiej).

7. Po reintrodukcji wilków do Parku Narodowego Yellowstone zwiększyła się bioróżnorodność parku. Jelenie mniej zgryzały roślinność wzdłuż rzek, zatem mogła ona znów się odrodzić. Zaraz za nią pojawiły się bobry – inżynierowie środowiska. Więcej w poniższym filmie (tylko po angielsku). Wielu naukowców spiera się o to czy rzeczywiście za tak dużymi zmianami stoją wilki, jednakże polecam gorąco obejrzeć ten filmik.

8. Wilki w Ameryce Północnej w przeciwieństwie do tych europejskich mogą mieć kolorowe futro od białego aż do czarnego ubarwienia co jest znamieniem dawnej hybrydyzacji z psami. Nasze wilki są szare i zwykle odróżnienie poszczególnych osobników od siebie jest bardzo trudne.

Photo by Philippe Montes on Unsplash
Photo by Philippe Montes on Unsplash

9. W Polsce wilki polują głównie na jelenie szlachetne, których populacja wzrasta. Zatem powrót tych drapieżników do lasów jest kluczowy dla zmniejszenia ich liczebności. Wilki zmniejszają zagęszczenie swoich ofiar, ale nie powodują ich całkowitego wytępienia. Trzeba pamiętać, że wilki i jelenie łączą setki tysięcy lat ewolucji a jelenie posiadają szereg przystosowań do unikania drapieżnictwa. Ponadto wilki polują na osobniki młode, chore oraz stare. Upolowanie zdrowego jelenia jest bardzo trudne i kosztowne energetycznie.

10. Japończycy nie znali bajki o czerwonym kapturku. Wilki w Japonii przed epoką Meji czyli przed 1868rokiem były czczone, ponieważ pomagały chronić uprawy przed jeleniami. Niestety pod naciskiem białych ludzi Japończycy całkowicie wytępili swoje wilki. Aktualnie, w kraju kwitnącej wiśni, poważnie rozważana jest ich reintrodukcja (czyli ponowne przywrócenie naturze), ponieważ istnieje tam ogromny problem z przerośniętą populacją wspomnianych wyżej jeleni sika.

Od kilku lat tropię wilki. Niestety są one zwierzętami bardzo skrytymi i mogę obserwować ich obecność jedynie w formie tropów, odchodów lub resztek po polowaniu. W swoim życiu na żywo widziałam je jedynie dwa razy i to bardzo krótko. Za każdym razem w Puszczy Białowieskiej.

Jeśli podoba Ci się mój post – UDOSTĘPNIJ 🙂 będzie mi miło.

Więcej informacji:

http://www.polskiwilk.org.pl/wilk

http://www.polskiwilk.org.pl/mity-o-wilkach

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C32313%2Cmyslajek-wilki-nie-pupile-dokarmiane-zachowuja-sie-nietypowo.html

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C27314%2Ckarpackie-wilki-genetyczna-scheda-eksterminacji.html

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C392216%2Cjelen.html

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C398868%2Cobecnosc-wilkow-sprzyja-regeneracji-lasu.html

 

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *