Przyrodniczo,  Seria - nietypowe psie profesje

Nietypowe psie profesje cz 1. Psy pracujące w ochronie przyrody

Czym może się zajmować pies w ochronie środowiska przyrodniczego? Na pewno nie ma nic wspólnego z obroną czyli nie uprawia IPO w formie survivalowej. Zatem wizja psa – strażnika mającego za zadanie fizyczną ochronę rzadkich zwierząt, jest daleka od prawdy. Odpowiedź jest bardzo prosta –  takie psy uczestniczą w badaniach naukowych (bynajmniej nie jako zwierzę laboratoryjne) poszukując próbek potrzebnych do badań. Oczywiście najważniejszą rolę gra w tej pracy niezwykle czuły psi nos.  

Poszukiwanie przez psa określonego zapachu oraz sygnalizowanie odnalezienia go poprzez wyuczone zachowanie nazywa się detekcją. Najczęściej kojarzy się ona z pracą psów wyszkolonych do szukania narkotyków, min lądowych i ładunków wybuchowych. Stanowią największą grupę psów detekcyjnych na świecie. Codziennie wiele ludzkich istnień jest zależne od sprawności psich nosów. Stosowanie psów w ochronie przyrody na świecie jest jedną z szeroko używanych metod monitoringu wielu gatunków zwierząt a czasami roślin. Często trudno jest zebrać informacje na temat rzadkich gatunków z powodu ich niskiego zagęszczenia. Zastosowanie psów zmniejsza czas pobierania próbek i czas spędzony na poszukiwaniu zwierząt.
Na świecie psy pracujące w ochronie przyrody szukają: odchodów drapieżników np. wilka, obecności rzadkich gatunków zwierząt takich jak koala, obecności gatunków inwazyjnych, martwych zwierząt np. nietoperzy, ofiar drapieżników. Psy przyspieszają prace terenowe, zwiększają skuteczność odnajdywania próbek. Praktycznie w wszystkich przypadkach odnajdują materiał badawczy znacząco szybciej niż człowiek. Pomimo początkowego wkładu finansowego oraz czasu jaki trzeba poświęcić na przeszkolenie jednego psa wciąż jest to metoda opłacalna. 
W obronie zagrożonych gatunków. 
Psy detekcyjne pracujące w Afryce bardzo często pomagają w odnajdywaniu ukrytych przez kłusowników: broni, prochu i amunicji, kości słoniowej, rogów nosorożca.Jest to jednak praca mniej zaskakująca niż przykład przytoczony powyżej.

 Ciekawe linki dla zainteresowanych:

 

 

 

 

 

 

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *